Eesti – suuruselt teine kanepikasvataja Euroopas

Aastal 2022 oli Eesti Euroopas suuruselt teine kanepikasvataja Prantsusmaa järel.
Kanepit kasvatati kokku 7120 hektaril. (allikas – PRIA).

See oluline verstapost näitab Eesti lähenemist jätkusuutlikule põllumajandusele ja kanepi kasvavat potentsiaali põllumajanduses. Riigi soodne kliima ja viljakas muld pakuvad ideaalseid tingimusi kanepi kasvatamiseks, aidates kaasa selle edule tööstuses. Eesti põllumehed on võtnud omaks võimaluse kasvatada kanepit ja lõigata kasu kasvavast nõudlusest.

Suuruselt teine kanepikasvataja
Kanepi põld Saaremaal

Majanduslikud ja keskkondlikud eelised

Kanepi kasvatamise laienemist Eestis ajendavad selle majanduslikud ja keskkondlikud eelised. Kanep pakub mitmekesist toorainet, sealhulgas kiudu, seemneid ja proteiini, mille vastu on tõusev nõudlus. Kanepist saadav toorainest tulenev tulu on meelitanud põllumehi otsima jätkusuutlikke sissetulekuallikaid. Lisaks vajab kanep kasvamiseks vähe vett, omab loomulikku vastupanu kahjuritele ning on võimeline puhastama mulda tänu sügavatele juurtele. Ideaalne kultuur külvikorda.

Tuleviku väljavaated

Eesti tõus Euroopa teiseks suurimaks kanepikasvatajaks 2022. aastal on vaid selle teekonna algus. Riik on seadnud eesmärgiks suurendada tootmist, et rahuldada kasvavat nõudlust. Kasvava tarbijateadlikkuse ja kanepist saadud tooraine turu kiire laienemisega on Eesti heas positsioonis, et kasutada ära neid võimalusi. Innovatiivsete kasvatustehnikate omaksvõtmise, uute kanepisortide uurimise ja põllumeeste koostöö tugevdamisega püüab Eesti kindlustada oma positsiooni Euroopa kanepiturul.

2023

Kanepi külvamine Eestis

Viimastel aastatel on Eesti põllumehed võtnud kanepi kasvatamise regulaarselt külvikorda. Ettevõtted nagu Nordic Hemp on mänginud olulist rolli kanepikasvatuse edendamisel ja toetamisel üle kogu riigi. Ettevõte, mille asutasid 2017. aastal Eesti viis suurimat kanepikasvatajat, on mänginud olulist rolli kaasaegse tootmistehaste loomisel, seemnete sorteerimisel, koorimisel ja õli ekstraktimisel. Antud pingutused on aidanud sektoril tugevalt kasvada, et Eesti on nüüdseks Euroopas suuruselt teine kanepitootja.

Kanepiseemnete nõudlus tõenäoliselt suureneb 2023. aasta lõpus, kuna turg on juba muutumas.

Järjest enam kanepiseemneid liigub Euroopast erinevatele kontinentidele, kuna meie regiooni puhas õhk ja muld muutub aina populaarsemaks.

Paljud kliendid soovivad juba toorainet kindlustada enne sügist, kartes hindade tõusu kõrge nõudluse tõttu.

Kanepiseemne saak 2023

Kanepi põllud 7ndal Juulil
Kanepi põld Eestis 7ndal Juulil (kõrgus 2,02m)

Pikaajaliste partnersuhete loomine on kanepitööstuses tuleviku mõistes hädavajalik. Eriti, et tagada stabiilne tooraine kättesaadavus ja et vältida toorainest ilma jäämine. Antud turuolukorras on ühekordsed tehingud pigem haruldased. Seega on pikaajaliste partnersuhete loomine kasvatajate, tootjate ja klientidega ülioluline. Et põllumeestel oleks kindlus ja et turu nõudlus oleks rahuldatud. Sellised ennetavad meetmed aitavad kaasa kanepikasvatuse jätkusuutlikkusele ja edule.

“Edu jõud peitub võimes ette mõelda ning strateegiliselt ja tõhusalt tegutseda.”

Similar Posts