Registreeritud on uus kanepisort: „Estica“.

Ardi Oja, Nordic Hemp TÜ tegevjuht

Täna tegime selle HempToday kaudu avalikuks.

Artikkel täispikkuses avaneb siit.

Eesti ettevõte on aretanud EL-i heakskiidetud kanepi sordi, mis toodab põllul vähem kui 0,03% THC-d, pakkudes põllumeestele istutusvalikut, mis jääb kindlasti alla Euroopas sätestatud 0,20% piirnormi.

Uue sordi „Estica“ aretas välja Nordic Hemp TÜ – Euroopa juhtiv kanepiseemnetel põhinevate toodete tootja – koostöös Hollandi aretajaga Globe Seeds B.V.

„Soovisime luua suurema seemnega sorti, mis sobiks meie piirkonnas kasvatamiseks,“ ütles Nordic Hemp tegevjuht Ardi Oja ning märkis juurde, et Läänemere piirkonnas saab kasvatada ainult selliseid kanepisorte, mis valmivad 110 päevaga.

4 aastat katseid

Oja ütles, et viimase nelja aasta põldkatsed Eestis, Hollandis ja Ungaris näitasid, et „Estica“ suudab hektari kohta toota 1,4–1,6 tonni teravilja, kusjuures keskmine seemne läbimõõt on 4 mm ja THC tase seemnetes on väga madal, st 0,4–0,8 mg/kg.

Oja näeb „Estica“ esialgseid turge Euroopas, sest sort jääb oluliselt alla EL-is sätestatud THC piirnormide, ja kõnealused toidutootjad, kes kasutavad „Esticat“ seemnete või õlide jaoks, ei pea enam THC taseme pärast muretsema.

Uus sort registreeriti EL-i taimesortide kataloogis 2021. aasta detsembris; see tähendab, et põllumehed, kes istutavad sorti „Estica“, võivad saada Euroopa Liidult otseseid põllumajandustoetusi.

„Lisaks sellele, et „Estica“ on nüüd saadaval seemnete kommertsturul, hakkab „Estica“ olulist rolli mängima ka Nordic Hemp kiiresti kasvavas toiduäris,“ ütles Oja. Ettevõte istutab sordi sel aastal ligikaudu 1500 hektari suurusele maalapile, et need seejärel töödelda kooritud kanepiseemneteks ning mitmesugusteks valgupulbri toodeteks ja õlideks, mis moodustavadki Nordic Hemp TÜ peamised tooted.

Sordi „Estica“ populaarsuse kasv Eestis
„Estica“ kasvamas Eestis

Nõudlus kasvab aasta-aastalt ja on tore näha, et tarbijad saavad üha enam aru kanepitoodete kasulikkusest. See näitab, et kanep on jõudnud tarbijate toidukordadesse olulise komponendina,” sõnas Oja. „Kasv näitab, et sektor on loonud tugeva baasi ja kanepiseemnetel põhinev toit ei ole ainult lühiajaline trend.“

Ühel Euroopa juhtival mahekanepitootjal Nordic Hemp-il on üks mandri suurimaid seemnete koorimise tehaseid, kus toodetakse tooteid nii hulgimüügiks kui ka “private label” all müümiseks. Kõik ettevõtte toidukaubad on saadud Eestis kohapeal kasvatatud tööstuslikust kanepist, mida on töödeldud ISO 22000, mahemärgi ja HACCP standardite järgi.

Nordic Hemp varustab nii kohalikke ärikliente kui ka tarnib enam kui 20 riiki üle maailma: peamised turud on Skandinaavias, Lõuna-Koreas, Hollandis ja Saksamaal.

Similar Posts