Miks tasub kanepit kasvatada?

  1. Kasvab edukalt väga erinevatel muldadel.
  2. Ülihea kultuur, mida hoida külvikorras, sest see muudab külvikorda mitmekesisemaks ja aitab taastada mulla struktuuri.
  3. Kanepiseemnete nõudlus Euroopas on suur ja saagi hind palju motiveerivam kui alternatiivsetel kultuuridel.
  4. Kanepi kasvatamisega seotakse rohkem CO2-te kui teiste põllukultuuridega.

Kanepi kasvatamine Eestis

Miks kasvatada kanepit

Eestis on kanepikasvatus viimastel aastatel hoogustunud, sest paljud põllupidajad on avastanud selle kultuuri positiivse poole. Eestis kasvatati eelmisel aastal kanepit 7000 hektaril, millest enam kui poole kasvatasid Nordic Hemp TÜ liikmed. Kanep seob oma suure rohtse massiga õhus leiduvat süsinikku, olles niiviisi oluline ka rohepöörde vaates. Kanepipõllu efektiivsust süsiniku sidumisel on võrreldud isegi metsaga. Lisaks ulatub kanepitaime juur madalamatesse mullakihtidesse tuues sügavamalt mineraalaineid, näiteks kaaliumit ja fosforit. Seda saavad omakorda kasutada järgmised kultuurid, mis sinna külvatakse. Tänu sellele on kanep igati hea põllukultuur külvikorra laiendamiseks ja vaheldusrikkamaks muutmiseks. 

Kanepi Ühistu

Nordic Hemp TÜ asutasid 2017. aastal Eesti viis suurimat kanepikasvatajat. 2018. aastal ehitati kaasaegne tehas kanepiseemnete töötlemiseks, kus on võimalik sorteerida, koorida kanepiseemneid ja pressida kanepiseemnetest õli. Tegemist on Euroopa suurima kanepiseemnete koorimise tehasega. Eesti on hoolimata oma väikesest pindalast Euroopas suuruselt kolmas kanepitootja ning enam kui poole kogu meie riigi saagist toodavad meie liikmed ja partnerid. 

Regulatsioonid

Alates 1. jaanuarist 2023 on esmakordselt Euroopas ametlikud regulatsioonid seoses kanepis sisalduva THC piirnormidega. Tegemist on väga huvitava seadusega, mis ühelt poolt võimaldab põllumeestel nüüdsest valida kasvatamiseks seitse korda rohkem sorte, kuid teisalt piirab veelgi enam sortide valikut kanepi kasvatamisel seemnete saamise eesmärgil. Uus regulatsioon seab kanepiseemnete THC piirnormiks 3 mg/kg kohta, kuid THC piirnorm põllul tõuseb sama regulatsiooni raames 0,2%-lt 0,3% peale. Kui nüüd võib THC kanepi kasvatamise puhul olla põllul kõrgem, siis THC lõpptootes (näiteks seemnetes) peab olema madalam. Kiire näide: 0,3% THC-d põllul on 3000 mg/kg–0,0003% THC-d ehk 3 mg/kg. Seega on õige sordi valimine kanepi kasvatamisel olulisem kui kunagi varem

Miks? Sest vale sordi valimisel võib THC tase olla piirnormidest üle ning saak tuleb realiseerida u 4 korda odavamalt

Kanepi sordi valimine

Nagu eelnevalt mainitud, on nüüdsest võimalik kasvatamiseks valida seitse korda rohkem kanepisorte.

Mille alusel valik teha?

Tegelikult on asi väga lihtne – tuleb valida võimalikult madala THC tasemega sort, mida on meie regioonis varasemalt kasvatatud ning hajutada riske. 

Viimase viie aasta jooksul on Nordic Hemp TÜ töötanud välja ja kasvatanud spetsiaalselt meie kliima jaoks kanepisordi nimega «Estica» (EL-i heakskiidetud ja EL-i taimesortide kataloogis registreeritud). 

«Estica» erineb senini põhiliselt kasvatatud Soome päritolu õlikanepi sordist «Finola» selle poolest, et selles sisalduva THC tase on oluliselt väiksem. Euroopas on lubatud THC sisaldus kanepiseemneis 3 mg/kg. Kui «Finola» sordi seemnete puhul jääb see tase kättesaamatuks, siis «Estica» puhul on viie aasta keskmine THC vaid 0,4–0,8 mg. Estica kanepiseemne eeliseks on ka suurem saagikus ja suurem seeme, mida on lihtsam töödelda. 

Kui peamiseks puuduseks teiste sortidega oli kõrge THC tase, siis kõigi aastate jooksul, mil ühistu on antud sorti kasvatanud, on tulemused konkurentsitult parimad. 

Keskmine saagikus on 0,9–1,3 tonni kanepiseemneid hektarilt ning THC tase kõikide aastate keskmine on 0,51 mg/kg (piirnorm on 3 mg/kg). 

Lühidalt – «Estica» on kindla peale minek! 

Kanepiseemne müük tänases majanduses

Kanepiseemnete müügi tugevuseks on hinna stabiilsus – võrreldes teiste kultuuridega pole see nii volatiilne. Kui mõne kultuuri puhul võib hind poole aastaga langeda lausa 50% (nt tatar), siis kanepi puhul on hind viimaste aastate jooksul stabiilselt tõusujoones. Kui teiste kultuuride puhul on hetkel mahe- ja tavaviljade hinnad suhteliselt väikese erinevusega, siis kanepi puhul on mahekanep märkimisväärselt kallim kui tavakanep. 

Turvaline valik. Kuna kanep on põuaaastatel näidanud endiselt väga normaalset saagikust, võib öelda, et tegemist on suhteliselt ilmastikukindla taimega ning riskide hajutamiseks põllumehele väga hea kultuuriga, mida külvikorras omada. 

Kuigi Eestis on kanep võrdlemisi vähe tuntud ning lõpptarbijad on heal juhul kuulnud kanepiõlist, on Euroopas kanepi puhul tegemist aina populaarsema tootega. Küllap on regulaarne kanepitoodete tarbimine Eestis ka alles ees. Söödana on kohalike looma- ja linnukasvatajate hulgas kõrgelt hinnatud kanepikook ja kanepiõli. Kanepikoogi nõudlus on tõusnud näiteks viimase kahe aasta rekordtasemele. 

99% Eestis kasvatatud kanepiseemnetest leiab oma tee välisriikidesse. 

Eesti suurima kanepitootja ja kasvataja Nordic Hemp TÜ tegevjuhi Ardi Oja sõnul eksporditakse peamiselt Saksamaale ja Hollandisse, kuid kokku enam kui 20 riiki Euroopas

Nõudlus just Eestis kasvatatud kanepiseemnete järele on Euroopas tõusnud ning enamik kasvatajaid eelistavad liigutada kanepiseemneid läbi Nordic Hemp TÜ. Kuna ühistul on kindel kliendibaas ning väljakujunenud partnerid, annab see kasvatajale garantii, et iga tema saak saab ühistuga koostöös töödeldud ja realiseeritud, 

Kanepikasvatajate hulgas on Nordic Hemp TÜ (endine Eesti Maheproteiini Ühistu) omamoodi kaubamärk ning ettevõte on antud sektoris teada-tuntud üle terve Euroopa. 

Otsime kasvatajaid

Ühistu otsib aktiivselt juurde kanepikasvatajaid.

Pakume kasvatajatele erinevaid lepinguvariante.
Näiteks kasvatuslepinguga saab kasvataja ühistult seemned külvamiseks ja garantii saagi müümiseks.

Huvi korral saab võtta ühendust helistades +372 514 7139
või kirjutades info@nordichemp.ee

Similar Posts