Täistera kanepiseeme

Sordi „Estica“ külviseemned

„Estica“ sordi üheks peamiseks tunnuseks on ühtlaselt suur seeme, millest saab pressimisel hea maitsega õli.

Taimed on kahekojalised (50% emas- / 50% isasõisikuid). Isas- ja emastaimed on kergesti eristatavad umbes viis nädalat pärast tärkamist. Pärast tolmeldamist hakkavad isastaimed surema, seemet kandvad emastaimed jäävad aga elujõulisteks ja rohelisteks.

Kanepiseemneõli hinnatakse inimtoiduna, kuna see sisaldab suures koguses üliolulisi rasvhappeid (oomega-3-, -6- ja -9-rasvhapped). Kanepiseeme on tasakaalustatud valguallikas ning sisaldab üliolulisi rasvhappeid, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.

 • Hea purunemiskindlus
 • Suur seeme: 95% on üle 3 mm
 • Kõrge puhtustase
 • Suur saagikus
 • Väga madal THC tase
 • Õlisisaldus kuni 35%
 • Kasvuperiood on umbes 100 päeva, olenevalt külvikuupäevast
 • Võib külvata aprilli teisel poolel – talub öökülmi Keskmine/lühike taime kõrgus
 • Külvitihedus: 120 idanevat seemet 1 m² kohta
 • Otsekoristus tavapäraste kombainidega
 • Tuhat seemet kaalub 18 g

EL-i heakskiidetud ja registreeritud kanepisort

Uus sort registreeriti EL-i taimesortide kataloogis 2021. aasta detsembris

Põllu valik

Tavaliselt sobib õlikanepi jaoks hästi maa, mis toodab häid rapsikultuure. Eelistatav on orgaaniliste ainete poolest viljakas saviliivmullaga maa, mille pH on vahemikus 6,0–7,2. Külvipind peaks enne külvamist olema lahtine ja ühtlane, eelistatav on kevadkünd. Vältida tuleb orgaaniliste ainete poolest vaeseid ja halvasti kuivendatud pinnaseid. Kanepi kasvatamiseks sobivad hästi ka sooturbamullad. Põuakindel. Kogemata sekka sattunud nisu, otra ja tatart on väga raske välja puhastada, seega parem on sellist naabrust vältida. Herbitsiidide ja pestitsiidide jäägid imenduvad mullast kergesti, seega võiks vältida põlde, kus on neid eelmistel aastatel kasutatud. Mullaviljakuse parandamiseks on tõhus kasutada külvikorra vahepealsete kultuuridena liblikõielisi kultuure. Kui külvata varakevadel enne kanepit, jäävad liblikõielised kultuurid peagi kanepi varju ega mõjuta selle kasvu. Kanepile sobivad külvikorrakultuuridena hästi liblikõielised kultuurid, teraviljad ja juurviljad. Maisi ei soovitata külvikorrakultuurina ühiste kahjurite tõttu (nt Euroopa varreleedik).

Kanepisort „Estica“

Külv

Sertifitseeritud sugupuu seeme on vajalik kogu kanepi tootmise protsessi jaoks. Pärast külvi hoida etiketid edasiseks kontrolliks alles. Seeme tuleb külvata 1 cm sügavusele niiskesse mulda. Hea pakkimine aitab kaasa kultuuri kiirele tärkamisele, suurendades mulla niiskuse ja seemne vahelist kontakti. Kanepiseemned peaksid täielikult idanema 10 päeva jooksul. Nooremad taimed on suhteliselt külmakindlad. Soovitatud külvitihedus: 120 idanevat seemet 1 m² kohta. Kuigi kasvatajad soovivad külvata tavaliselt mai viimastel nädalatel, võimaldab sordi külmakindlus alustada külvi ka aprilli viimasel nädalal. Soojad mullad, mille keskmine temperatuur on üle 5 °C, soodustavad kiiret tärkamist. Varasem külv suurendab suurema seemnesaagi võimalust. Pärast külvamist ei ole soovitatav põldu rullida.

Väetis

Toitainete vajaduse arvutused peaksid põhinema mulla tasakaalul: eeldatav saak, mulla toitained ja keskkond (mulla tüüp, niiskus, temperatuur). Liigne lämmastiku kasutamine ei ole soovitatav, kuna see põhjustab varre ulatuslikku kasvu ja raskendab saagikoristust.

Umbrohutõrje

Mitmeaastaseid umbrohtusid tuleks tõrjuda aasta enne kanepi istutamist külvikorras. Potentsiaalsed probleemsed umbrohud on põld-konnatatar ja harilik orashein.

Saagikoristus

Küpsed kanepiseemned muutuvad hallikaspruuniks ja on survele vastupidavad. Kombain tuleb enne saagikoristust kindlasti puhastada. Punkrites ja risttigudes olevad viljajäägid võivad põhjustada saastumist, mille tagajärgedeks on oluline kvaliteedi halvenemine ja toote tagasilükkamine (kasutada puhastamiseks imureid ja õhuvoolikuid).

Sordi „Estica“ suureks eeliseks on see, et selle seemned paiknevad kompaktselt ümber varre, tänu millele ei pea kombain varrematerjali liiga palju töötlema. Veendu, et heeder oleks maapinnast 70 cm kõrgusel.

Nii nagu ka teiste kanepisortide puhul tuleb tähelepanu pöörata sellele, et kiudmaterjal ei jääks kombaini liikuvate osade vahele kinni.

Ladustamine

Suure niiskussisaldusega kanep soojeneb ja rikneb kiiresti. Pikaajalise ladustamise korral hoida niiskustase alla 8%.

Oluline on kanep kuivatada kohe pärast koristamist madalal temperatuuril õhutamise teel. Sobivad kõik soojusvahetiga tehtavad kuivatamisvõimalused. Kanepiseemned ei tohi kokku puutuda põlevate gaaside ega suitsuga.

Kanep on õliseeme, mida tuleb käidelda ja ladustada sarnaselt teiste õliseemnekultuuridega (nagu raps ja lina).